Jak przygotować garaż do montażu bramy?

0
3004

To jedno z ważniejszych pytań, jakie należy sobie zadać. Nie jest bowiem bez znaczenia to, w jaki sposób będzie się prezentowała powierzchnia garażowa. Od tego między uzależnione jest też funkcjonowanie bramy. Dlatego, kiedy ktoś decyduje się na posiadanie bramy garażowej automatycznej, to powinien poznać wytyczne pozwalające przygotować garaż do montażu. Jako, że coraz więcej Polaków decyduje się na posiadanie bramy automatycznej, to temat ten wydaje się być ważny.

Ważne prace montażowe

Profesjonalna ekipa, jaka zajmować będzie się zamontowaniem bramy garażowej na konkretnej posesji musi podjąć się zrealizowania ważnych prac montażowych, dzięki jakim będzie pewność, że w przyszłości brama zadziała jak należy i nie będzie mowy o jakichkolwiek nieprawidłowościach. Istotne będą: wyprofilowanie otworu, przeprowadzenie instalacji elektrycznej, a także wykończenie wnętrza garażu. Przygotować to może sam właściciel domu, jeszcze przed przyjazdem monterów, aczkolwiek musi to zrobić z pewnym wyprzedzeniem, kiedy nie uwzględnił tego w zakresie ich świadczeń. Wynika to z tego, że użyte zaprawy, kleje i farby muszą dobrze wyschnąć. W pierwszej kolejności, jeszcze zanim dobierze się akcesoria do bram, warto zainteresować się wykończeniem ścian garażu. Szczególną uwagę należy przykładać do nadproży i węgarków, ponieważ to bezpośrednio do nich przymocowana będzie konstrukcja bramy, odpowiedzialna za dźwiganie jej ciężaru. Istotne jest to, by elementy te były proste i tworzyły jedną płaszczyznę. W innym przypadku brama nie zasłoni szczelnie otworu wjazdowego, a poza tym trudno będzie ustawić ościeżnicę, by była ona na całym obwodzie jednakowo obciążona wskazanym ciężarem bramy. To pozwala równocześnie uniknąć szybszego zużycia bardziej obciążonych fragmentów ościeżnicy, ale też całej konstrukcji. Jeśli zaś ktoś decyduje się na malowanie pozostałych ścian garażu już po zamontowaniu bramy automatycznej, to musi pamiętać o zapewnieniu optymalnej wentylacji w garażu i często go wietrzyć. Wówczas pozbędzie się nadmiaru wilgoci ze świeżo położonego tynku i nie będzie ryzyka, że osiądzie ona na bramie. Należy wiedzieć o tym, że jeśli farba dostanie się na poszycie bramy to nie można absolutnie dopuścić do jej zaschnięcia. Trzeba bezzwłocznie usunąć wszystkie zabrudzenia z powierzchni paneli, a następnie przemyć je miękką gąbkę na której znajduje się delikatny płyn myjący. 

Równie ważne okaże się wykończenie sufitu. Przed wstawieniem bramy garażowej trzeba bowiem wytynkować sufit garażu, ponieważ już po zamontowaniu prowadnic wykończenie sufitu może nie być proste. Mało tego, czasami może okazać się niemożliwe do wykonania. Dlatego, w zasięgu otwieranej bramy nie mogą znajdować się takie elementy konstrukcyjne jak na przykład lampy. Jedynie akcesoria do bram takie jak fotokomórki. 

Kiedy ktoś ma w planie ocieplenie ścian budynku, to musi pamiętać równocześnie o tym, aby warstwę izolacji położyć na ościeżach bramy, co zapobiegnie pojawieniu się mostków termicznych. 

Jednym z ważniejszych elementów jest posadzka znajdująca się w garażu. Musi ona mieć równą płaszczyznę, a także prawidłowy poziom w odniesieniu do ścian, a zwłaszcza do nadproży i węgarków, na których zostanie zamontowane prowadzenie bramy. Miejsca styku węgarków i ścian z posadzką powinny tworzyć kąt prosty. W efekcie, pomiędzy podłogą a dolnym panelem bramy nie powstanie szczelina, przez jaką mogłoby uciekać z garażu ciepło. Wtedy do wnętrza paneli mogłoby przedostawać się woda i kurz, a to może oznaczać jej nieprawidłowe działanie. Ponadto, dookreślenie ostatecznego poziomu posadzki wpływa na precyzyjne wyregulowanie bramy oraz zaprogramowanie napędu pod kątem położeń krańcowych bramy, a więc jej pozycji przy całkowitym otwarciu i zamknięciu. Jeśli posadzka nie zostanie wylana jeszcze przed montażem, to niezbędne może okazać się ponowne przybycie ekipy montażowej już po założeniu bramy. 

Właściwe przygotowanie instalacji bramy garażowej 

Bramy garażowe otwierane za pomocą napędu elektrycznego domagają się precyzyjnej instalacji. Domaga się to położenia instalacji elektrycznej zasilającej napęd oraz zamontowania we właściwym miejscu gniazdka w suficie. Warto więc to zrobić po prostu już na etapie budowy garażu albo wtedy, gdy wykonywany jest jego remont. Pozwala to uniknąć późniejszego rozkuwania ścian albo sufitu. W zależności od tego, czy chodzi o bramy rolowane, uchylne, czy segmentowe, wymagane jest zastosowanie innego miejsca na montaż takich urządzeń jak akcesoria do bram do jakich zaliczają się na przykład fotokomórki. Jeszcze więc przed położeniem instalacji elektrycznej należy zastanowić się, jaki typ bramy chcemy posiadać na terenie własnej posesji. To pozwoli dostosować instalację do sposobu otwierania bramy, jak i rodzaju zastosowanego napędu. 

Warto zdawać sobie sprawę z tego, w jaki sposób przygotować garaż do zamontowania nowoczesnej bramy, napędzanej elektrycznie. Ma to znaczenie zarówno podczas budowania nowego garażu, jak i w przypadku planów założenia bramy w garażu już istniejącym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here