Hibiskus – nie tylko piękna, ale i zdrowa roślina

0
669
Hibiskus

Hibiskus znany również jako malwa sudańska i ketmia szczawiowa, nie tylko pięknie wygląda, ale jego cenne kwiaty są niezwykle popularne ze względu na właściwości. Można z nich zrobić pyszną herbatę, którą warto spożywać ze względu na jej pozytywny wpływ na zdrowie.

Wpływ herbaty hibiskusowej na zdrowie

Malwa sudańska, która należy do rodziny ślazowatych, pochodzi z obszarów tropikalnych. Jednak jest również bardzo popularna w Europie, szczególnie wśród ogrodników, którzy cenią roślinę ze względu na jej wyjątkowo piękne i kolorowe kwiaty.

Nie tylko piękne, ale i cenne kwiaty są podstawą do przygotowania delikatnego, lekko kwaskowatego i gaszącego pragnienie napoju. Suszone kielichy (nie całe owoce) są od lat stosowane w medycynie naturalnej, której zwolennicy wierzą w moc rośliny. Dzieje się tak głównie za sprawą cennych kwasów zawartych w malwie sudańskiej, które mogą wspomagać różne procesy metaboliczne, zachodzące w organizmie.Ketmia szczawiowa jest bogata w kwasy owocowe, takie jak: kwas hibiskusowy, jabłkowy, winowy i cytrynowy.

Hibiskus właściwości

Herbata rozgrzewa od wewnątrz i poprawia samopoczucie. W zależności od odmiany może uspokajać, leczyć lub stymulować.

Oprócz cennych kwasów owocowych, malwa sudańska zawiera mnóstwo cennych substancji, między innymi:

– Substancje śluzowe, które mogą chronić błony śluzowe i leczyć stany zapalne,
– Pektyny – obniżają poziom cholesterolu we krwi,
– Antocyjany i flawony – mają właściwości ochronne, pozwalające zapobiegać chorobom układu krwionośnego i wątroby,
– Flawonole – działają przeciwutleniająco,
– Kwas fenolowy – działa antybakteryjnie,
– Witamina C – wspomaga układ immunologiczny.

Herbata z hibiskusa na nadciśnienie

Wiele badań wykazało, że herbata z hibiskusa może mieć pozytywny wpływ na ciśnienie krwi. W szczególności ci pacjenci, u których ryzyko jest zwiększone z powodu innych chorób, mogą odnieść korzyści z herbaty hibiskusowej. Już dwie filiżanki napoju w ciągu dnia mogą znacznie obniżyć ciśnienie krwi.

Ketmia szczawiowa na wysoki poziom cholesterolu

Udowodniono, że herbata z hibiskusa pomaga obniżyć wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów. Wypicie dwóch do trzech filiżanek napoju może podnieść stężenie „dobrego” cholesterolu HDL i obniżyć poziom „złego” cholesterolu LDL i trójglicerydów.

Hibiskus właściwości przeciwutleniające i antybakteryjne

Herbata z hibiskusa odgrywa ważną rolę w procesach detoksykacji. Dzięki wielu przeciwutleniaczom, może pomóc w zwalczaniu wolnych rodników, które osłabiają organizm.

Dzięki dużej zawartości witaminy C, malwa sudańska ma działanie przeciwbakteryjne i dlatego jest szczególnie przydatna i polecana w przypadku przeziębień lub infekcji pęcherza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here