Dlaczego wykonuje się usg żył?

0
1190
Dlaczego wykonuje się usg żył

Żyły też chorują, przepływająca w nich krew nie zawsze może płynąć spokojnie. Czasami na jej drodze powstają zatory, zwężenia, przez które krew nie ma jak płynąć oraz tworzą się zakrzepy. Takie zjawiska zachodzące wewnątrz ludzkiego organizmu są odbierane przez pacjenta jako bardzo niepokojące. Zauważa on, że jego nogi stają się obrzęknięte, swędzą go, czuje w nich mrowienie. Dzięki odpowiedniemu badaniu, którym jest doppler, lekarz może znaleźć przyczynę danych dolegliwości.

Kiedy zalecane jest badanie usg żył?

Doppler kończyn dolnych pozwala nieinwazyjnie sprawdzić stan naszych naczyń krwionośnych. Badanie jest bezproblemowe, nie ma potrzeby specjalnego przygotowywania pacjenta, może być wykonane w każdej chwili. Daje pełny obraz naczyń krwionośnych. Na jego podstawie lekarz może stwierdzić stan przepływu krwi przez nasze żyły.Doppler żył kończyn dolnych zalecany jest w przypadku, gdy pacjent zgłasza ból i opuchnięcie nóg, uczucie mrowienia i chłodu w kończynach dolnych, jest po rekonstrukcji naczyń krwionośnych czy też goją się u niego nieprawidłowo rany na nogach. Badanie idealnie sprawdza się w przypadku, gdy trzeba monitorować stan żył po zabiegach operacyjnych oraz po zakrzepowej chorobie żył głębokich.

Jak przeprowadzany jest doppler kończyn dolnych?

USG żył, czy inaczej doppler żył kończyn dolnych polega na tym, że lekarz przesuwa po chorej kończynie głowicę urządzenia. Za pomocą fal ultrasonograficznych obraz z naczyń krwionośnych pokazuje się na monitorze. Dzięki dopplerowi kończyn dolnych można wcześniej stwierdzić konkretną chorobę i w porę na nią zareagować. Przed badaniem pacjent nie musi być ani na czczo, ani nie ma potrzeby, by specjalnie się do niego przygotowywał. Czasami badanie przeprowadzane jest na stojąco, a czasami w pozycji siedzącej.

Jaką daje wiedzę usg żył?

Przeprowadzając badanie dopplera żył kończyn dolnych, stwierdzić można drożność żył, obecność skrzeplin w żyłach, refluksu. Czasami jest to doskonały sposób na monitorowanie efektów zabiegów operacyjnych, przeprowadzonych na kończynach dolnych lub górnych. Pomaga doskonale zdiagnozować stan kończyn u pacjenta, który ma dolegliwości i nie wie skąd one wynikają. Jest ono znane już od jakiegoś czasu i bardzo często zlecane przez lekarzy, którzy chcą znaleźć przyczyny dolegliwości, zgłaszanych przez pacjenta. Samo badanie jest proste i bezproblemowe i można je wykonać w każdej chwili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here