Badania genetyczne – czym są i jak działają?

0
958
Badania genetyczne

Badania genetyczne to coraz popularniejsza forma profilaktyki zdrowotnej. Wykonanie testów genetycznych daje możliwość stwierdzenia chorób genetycznych oraz oceny prawdopodobieństwa rozwinięcia się chorób nowotworowych. Warto zatem wiedzieć, czym takie badania są i jak przebiegają.

Czym są badania genetyczne?

Zapis DNA człowieka określa predyspozycje do zachorowania na różnego rodzaju choroby, w tym na choroby nowotworowe. Uzyskanie informacji o tych predyspozycjach możliwe będzie przeprowadzenie badań genetycznych. Co ważne, takie badania informują nie tylko o możliwości zachorowania na określone choroby, ale również o mutacjach genetycznych, które mogą zostać przekazane potomstwu. Pamiętać jednak trzeba, że jeśli badanie genetyczne nie wykaże predyspozycji do zachorowania, to jest ono niemożliwe.

W jakim celu wykonuje się badania genetyczne?

Jak wspomniano, badanie genetyczne często wykonywane jest w ramach profilaktyki chorób nowotworowych. Dzięki badaniu otrzymać można odpowiedź na pytanie, czy jest się osobą bardziej narażoną na zachorowanie na raka. Badania DNA wykonuje się jednak także w innych celach. Często choćby w celu stwierdzenia ojcostwa czy pokrewieństwa. Dodatkowo pozwalają one na stwierdzenie niepłodności, alergii, nietolerancji pokarmowej. Bardzo często wykonuje się także badania genetyczne w ciązy. Pozwalają na określenie ewentualnych wad genetycznych w okresie prenatalnym. Badania genetyczne w ciązy to jednak nie wszystko. Takie testy warto wykonać także w przypadku problemów z zajściem w ciążę lub w przypadku niemożliwości utrzymania ciąży. Testy DNA mogą być pomocne w ustaleniu przyczyn tych sytuacji.

Co dają badania DNA?

Przede wszystkim badania DNA pozwalają na wczesne zapobieganie różnym chorobom. Jeśli badania wykażą predyspozycję do zachorowania na określoną chorobę, to jest to również powód do wykonywania częstych badań profilaktycznych w celu jak najszybszego wykrycia ewentualnych zmian chorobowych. Jak zatem widać, powodów do wykonania badań genetycznych jest wiele. Warto je zatem wykonać. Tym bardziej, że dziś taka możliwość jest dostępna dla każdego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here