Leczenie hemoroidów metodą Barrona

0
1154
Gumkowanie hemoroidów

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu są problemem powszechnym. Ryzyko wystąpienia hemoroidów wzrasta wraz z wiekiem. Podnoszą je także niektóre czynniki występujące w naszym życiu codziennym, takie jak siedzący tryb pracy oraz siedzący tryb życia. Ciąża i zaparcia także mogą przyczynić się do powstawania hemoroidów. Najczęściej występujące objawy tego schorzenia to krwawienie okolic odbytu, wypadanie oraz uczucie dyskomfortu. Wyróżniamy cztery stopnie zaawansowania choroby hemoroidalnej.

Jedną z metod leczenia tej dolegliwości to gumkowanie hemoroidów, inaczej zwane metodą Barrona.

Gumkowanie hemoroidów to w skrócie ich podwiązywanie. Założenie gumowej opaski na szyję guzka krwawniczego, doprowadza do jego martwicy i oddzielenia się od żyły macierzystej. Zabieg jest zaliczany do chirurgii małoinwazyjnej. Metoda ta jest skuteczna w I oraz II stopniu zaawansowania choroby, bywa również stosowana w przypadku III stopnia. Przy IV stopniu zaawansowania zalecane jest laserowe usuwanie hemoroidów.

Jak wygląda zabieg metodą Barrona?

Jego przebieg jest bardzo prosty i niemal bezbolesny dla pacjenta. Pierwszym krokiem podczas zabiegu jest badanie anoskopowe, które umożliwia zlokalizowanie guzka hemoroidalnego. Następnie do odbytu wprowadzany jest ligator, wyposażony w dwie podwiązki. Dzięki wykorzystaniu podciśnienia urządzenie zasysa guzek do wewnątrz a na szypułę hemoroidu nakładane są dwie gumki. Odcinają one dopływ krwi i powodujące jego obwodowe niedokrwienie. Po około 10-16 dniach od wykonania zabiegu metodą Barrona niedokrwiony guzek ulega martwicy oraz odpada. Niestety, usunięcie wszystkich żylaków odbytu jest niemożliwe podczas jednego zabiegu, jest to związane z ryzykiem powstania martwicy. Odstępy między zabiegami wynoszą około 3-4 tygodnie. Warto jednak zaznaczyć, że skuteczność tego zabiegu to około 80-90%. W niektórych przypadkach konieczne jest powtórzenie zabiegu. Gojenie po zabiegu trwa od 3 do 6 tygodni w zależności od wielkości usuniętego guzka hemoroidalnego.

W okresie 2 dni przed wykonaniem zabiegu pacjent musi spożywać posiłki płynne m.in. kisiel, buliony, soki, galaretki itp. Dzięki temu możliwe jest odpowiednie oczyszczenie odbytu podczas przygotowania do zabiegu.

Dieta po zabiegu powinna być przede wszystkim lekkostrawna, zawierać w sobie sok z jabłka lub żurawiny, żelatynę, lody owocowe, bulion i herbatę.

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są stany zapalne kanału odbytu oraz odbytnicy. Szczególna ostrożność jest również zachowywana w przypadku pacjentów zażywających antykoagulanty i doustne leki przeciwkrzepliwe.

Jedną z klinik zajmującą się wykonywaniem zabiegu metodą Barrona jest klinika doktora Włodzimierza Rosińskiego, znajdująca się w Poznaniu. Doktor Rosiński oraz jego współpracownicy stale pogłębiają swoją wiedzę. Klinika stawia na profesjonalne marki oraz sprzęt spełniający najsurowsze normy. Więc informacji o zabiegu, cennik, adres a także numer kontaktowy znajdą państwo na stronie internetowej kliniki, wrosinski.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here