Leczenie operacyjne żylaków nóg wymaga odpowiedniego przygotowania pacjenta. Od diagnostyki, po dostosowanie się do ogólnych zaleceń lekarza. Czeka Cię zabieg i chcesz wiedzieć, co musisz zrobić? Oto nasz krótki poradnik!
Operacja żylaków nóg – kiedy konieczna?
Operacja żylaków jest wykonywana u pacjentów, u których dochodzi do przewlekłej niewydolności żylnej. Nie jest to zabieg kosmetyczny, ale sposób na uporanie się z poważną chorobą, która nieleczona prowadzić może do wielu powikłań (m.in. zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych lub głębokich, zator tętnicy płucnej, zespół pozakrzepowy oraz owrzodzenie żylakowe podudzia). Tym samym niemal każdy pacjent borykający się z tą przypadłością jest kwalifikowany do leczenia operacyjnego. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania: brak zgody pacjenta, przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych, ciężkie choroby ogólnoustrojowe, owrzodzenie żylakowe podudzia, zapalenie zakrzepowe żył powierzchownych lub głębokich. W takich sytuacjach najczęściej konieczne jest dokonanie głębszej diagnostyki, skonsultowanie przypadku z innymi specjalistami lub wyleczenie danej dolegliwości przed operacją.
Więcej informacji na temat leczenia operacyjnego żylaków nóg znajdziesz na stronie: https://www.kliniki.pl/leczenie-operacyjne-zylakow-konczyn-dolnych/.
Jakie badania przed operacją żylaków kończyn dolnych?
W zależności od stanu zdrowia pacjenta, to chirurg wydaje skierowanie na oddział oraz zaleca wykonanie różnych badań i szczepień. Wśród tych najczęściej zalecanych możemy wyróżnić szczepienie przeciwko żółtaczce typu B, RTG klatki piersiowej, podstawowe badania laboratoryjne (m.in. grupa krwi, morfologia, oznaczenie czasów krzepnięcia krwi, oznaczenie stężenia sodu i potasu, ogólne moczu), USG żył kończyn dolnych.
Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź: https://zdrowie.wprost.pl/zdrowie/10241807/zylaki-nog-przyczyny-powstawania-i-sposoby-na-ich-usuniecie.html .
Jak przygotować się do operacji żylaków nóg – wskazówki
- Jeśli pacjent przygotowuje się do zabiegu, to konieczne jest wyrównanie wszelkich chorób ogólnoustrojowych i ocena ewentualnego ryzyka operacyjnego.
- W przeddzień zabiegu ocenia się, czy układ żył głębokich kończyny dolnej planowanej do zabiegu jest drożny. Lekarz zwykle wykonuje flebografię (zdjęcia rentgenowskie kończyny po podaniu do jej układu żylnego specjalnego środka kontrastowego) lub USG układu żylnego kończyny.
- Nie należy przyjmować jakichkolwiek pokarmów lub płynów doustnie przez sześć godzin przed zabiegiem. Lekarze zalecają również zgolenie nadmiaru owłosienia z operowanej kończyny.
Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.