Zabawy z dziećmi w domu

0
1843
Zabawy z dziećmi w domu

Poszukujesz pomysłów na kreatywne zabawy dla dzieci, gdy wspólnie przebywacie w domowym zaciszu? Przygotowaliśmy interesujące zestawienie najciekawszych – naszym zdaniem – zajęć, które sprawią, że czas spędzany w „czterech ścianach” będzie owocny i bardzo atrakcyjny dla rodziców i dzieci.

Teatr, czyli scena dla wyobraźni

Kto z nas nie pamięta zabawy w teatrzyk? Ten kukiełkowy, lakowy lub tradycyjny. To doskonały sposób na wspólne spędzanie czasu dla wszystkich domowników. Nie bójcie się puścić z maluchami wodzy fantazji!

Od czego zacząć? Najlepiej od spisania scenariusza i dialogów. Nie musi to być bardzo długie przedstawienie, ale ważne, by było ono interesujące i pisane od serca. Podzielcie się na role – już na tym etapie jest dużo zabawy.

Kolejnym etapem jest rozplanowanie scenerii. Prowizoryczną scenę najlepiej „zbudować” w salonie. Do oddzielenia przestrzeni wystarczą kartonowe pudełka, a za reflektory niech posłużą lampki biurkowe.

Pobawcie się rekwizytami, w postaci maskotek i innych przedmiotów, których w każdym domu i mieszkaniu jest sporo. No i koniecznie stwórzcie stroje, na przykład z ręczników, koszul nocnych itd. Świetna zabawa dla całej rodziny!

Budowanie wieży z klocków

Pora na kolejną „przestrzenną” zabawę. Tym razem proponujemy wieżę z klocków! Klocki mogą być drewniane lub plastikowe, choć w pierwszym przypadku lepiej ustawić wokół tłumiące koce lub poduszki.

Warto wprowadzić element rywalizacji, w postaci konkursu na najwyższą wieżę. Kto zbuduje najwyższą i najdłużej utrzymującą się budowlę – ten wygrywa! Takie zabawy dla dzieci budują poczucie wspólnoty i uczą zdrowego współzawodnictwa.

Mapa skarbów

W tym przypadku to dziecko jest przewodnikiem rodzica. O jaką zabawę chodzi? Mapa skarbów polega na tym, że dziecko chowa po domu określone przedmioty. Dobrze, jeśli jest ich około 6, bo inaczej łatwo się w tym pogubić i naprawdę… zgubić rzeczy.

Następnie pociecha tworzy – dowolną techniką plastyczną – mapę, na której zaznacza orientacyjne punkty, w których mogą znajdować się przedmioty. Twoim zadaniem będzie je odszukać, w oparciu o mapę stworzoną przez dziecko.

Tego typu zabawy dla dzieci rozwijają wyobraźnię przestrzenną i orientację w terenie, nawet jeśli tym terenem nie jest tajemniczy las, ale własne „cztery kąty”.

Gry edukacyjne dla dzieci – karcianki i planszówki

Z pewnością warto również pokusić się o wszelkiego rodzaju gry edukacyjne dla dzieci w postaci planszówek i gier karcianych. Jeśli masz w domu taką małą kolekcję, to warto wykorzystać ją właśnie wtedy, gdy rzadziej wychodzimy na zewnątrz, a nie chcemy spędzać czasu przed telewizorem lub komputerem.

Przykładowe gry dla dzieci? Popularna karcianka „Piotruś”, a dla starszych pociech łatwa w zrozumieniu „Wojna”. Jeśli natomiast chodzi o planszówki, to tutaj warto wspomnieć o kultowym „Chińczyku”, ale także o „Wyścigach konnych”, „Poczcie”, czy o „Czerwonym kapturku”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here